Wybierz swój język

MONTAŻ IZOLACJI TERMICZNEJ

Montaż skalnej wełny mineralnej

Ze względu na doskonałą izolację cieplną i akustyczną oraz właściwości higroskopijne, a także odporność na wysokie temperatury (do 1000°C) i ekologiczną kompatybilność, wełna mineralna jest szeroko stosowana na niemal wszystkich etapach prac budowlanych: do izolacji ścian, dachów, podłóg, przegród wewnętrznych, mansard, fasad itp. Dodatkową zaletą wełny mineralnej jest jej trwałość i łatwość montażu, co pozwala na długo zapomnieć o potrzebie ocieplenia domu i samodzielnym ułożeniu warstwy termoizolacyjnej.

Montaż izolacji z wełny mineralnej można przeprowadzić na dwa sposoby:

• swobodne układanie wełny mineralnej pomiędzy elementami konstrukcji (bez użycia elementów łączących)
• mocowanie wełny mineralnej do powierzchni za pomocą kleju i kołków.

Mocowanie wełny mineralnej do powierzchni

Najczęściej wybieraną metodą ocieplenia ścian zewnętrznych jest bezspoinowy system ociepleń (znany również jako ocieplenie metodą lekką mokrą ETICS). Przy tym sposobie montażu stosuje się płyty z wełny mineralnej skalnej FACADE i FACADE T mocowane bezpośrednio na powierzchni.
Dlatego przede wszystkim należy przygotować powierzchnię: usunąć wszystkie wystające elementy, starannie oczyścić, uzupełnić większe ubytki i zagruntować powierzchnię. Następnie za pomocą specjalnego kleju mocujemy wełnę mineralną do izolowanej powierzchni. Aby zapewnić niezawodność montażu dodatkowo mocuje się ją specjalnymi kołkami, jednak nie wcześniej niż po 24 godzinach od ich przyklejenia. Rodzaj łączników mocujących (wkręcane lub wbijane) oraz ich długość powinny być dostosowane do grubości warstwy termoizolacyjnej i materiału z którego została wykonana ściana nośna. Łączniki rozmieszcza się zgodnie z projektem.